Letní výprodej šperků je tady! 🌺

Nejen u zlata, ale i u stříbra můžete narazit na padělky. Často se může jednat například o bižuterii. Je proto důležité naučit se padělek odhalit od pravého stříbra. V následujícím článku zjistíte, zda je stříbro magnetické a jak vám to může pomoci v odhalené jeho pravosti. Inspirujte se i dalšími typy, které vám usnadní rozpoznání pravosti stříbrných šperků.

stribrne prsteny

Patří stříbro mezi magnetické kovy?

Podle toho, zda je stříbro magnetické, se dá poznat jeho pravost. Stříbro je ušlechtilý kov, který má nejlepší elektrickou a tepelnou vodivost ze všech známých kovů. Nejde o silně magnetický kov, má jen slabé magnetické vlastnosti. Jde tedy o tzv. paramagnetický kov. V čisté podobě je stříbro stejně jako zlato řazeno do skupiny diamagnetů.

Po mechanické stránce je stříbro výborně zpracovatelné, má relativně dobrou chemickou stabilitu a velice dobře se odlévá. I když stříbro patří mezi tzv. drahé kovy, pro které je obecně typická značná chemická stabilita, velmi dobře se rozpouští v kyselině dusičné. Na suchém a čistém vzduchu je pro stříbro typická jeho stálost. V případě působení i malého množství sirovodíku začíná černat.

Ověření pravosti stříbra pomocí magnetu

Pokud byste si chtěli ověřit pravost stříbrného šperku pomocí magnetu a přiložili byste ke stříbru magnet, stříbro se k němu nepřichytí. V případě, že by k přichycení došlo, pak si můžete být jisti tím, že nejde o stříbro, ale o jiný kov, který magnetický je. Není to ovšem zas tak zcela jednoduché. I pokud magnet vámi testovaný stříbrný předmět nepřitahuje, stále se může jednat o padělek vyrobený z nějakého jiného nemagnetického kovu.

stribro

Jak tedy poznat pravost stříbra

Pravost stříbra si můžete jednoduše ověřit díky následujícím tipům:

  1. Speciální označení – pravost stříbra je možné rozpoznat i díky speciálnímu označení, tzv. puncu. Toto označení vyjadřuje obsah stříbra v daném předmětu (šperk, mince atd.). Nejčastější označení je 925 (označuje ryzost 92,5 % - tzv. sterlingové stříbro označující vysokou kvalitu stříbrných šperků). Dejte si ovšem pozor na to, že v některých zemích se věci ze stříbra puncem označovat nemusí, a tak pokud daná věc označení nemá, nemusí jít nutně o padělek. V takovém případě je vhodné provést ještě další testy pravosti.
  2. Test pomocí kostky ledu – jelikož je stříbro tepelně vodivé, pokud jde o pravé stříbro, které se vyznačuje extrémní tepelnou vodivostí, měl by po kontaktu s ním led okamžitě roztát.
  3. Zvukový test – při úderu pomocí jiného kovu, vydává stříbro jemný a zvonivý zvuk.
  4. Test pomocí křídy – jelikož látky obsažené v křídě reagují se stříbrem tak, že tento kov zčerná, můžete zkusit jednoduchý test. Na malém nenápadném místě opatrně o stříbro otřete křídu a pozorujte, co se bude dít. Pokud dané místo nezčerná, nejedná se o pravé stříbro.
  5. Test teplem – jelikož stříbro velice rychle reaguje na chlad (viz. test s kostkou ledu), reaguje rychle i na teplo. Zkuste dát stříbrný šperk například do misky s horkou vodou. Měl by se během krátké chvíle ohřát na její teplotu.
  6. Test pomocí bavlněného hadříku – jemným bavlněným hadříkem zkuste šperk jemně otřít. V případě jeho pravosti by na hadříku měli být patrné černé nebo stříbrné stopy.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím