Letní výprodej šperků je tady! 🌺

Černání stříbra je poměrně častým jevem, pokud nosíte stříbrné šperky. Jde o nepříjemnou záležitost, která vám nejspíš kazí radost z oblíbeného šperku. Jedná se ovšem o přirozenou reakci tohoto kovu, které se dříve či později nevyhnete. Veřejností se šíří pověry, že podobný proces může signalizovat nemoc. Jaká je pravda? To si rozebreme v následujícím článku.

stribrne sperky

Nesignalizuje černání nějakou nemoc?

Pokud jde o to, zda černání stříbra nesignalizuje nějakou nemoc, pak tomu tak není. Samotné černání stříbrných šperků je přirozenou reakcí kovu, který se takto chová při kontaktu šperku s různými typy látek. Pokud jste se tedy doslechli, že podobný proces indikuje nemoc, můžete zůstat v klidu. Na druhou stranu, může nadměrné černání indikovat některé charakteristické stavy vašeho těla. Jaké to jsou, si rozebereme dále v článku.

Proč šperky ze stříbra černají

Na černání šperků ze stříbra má vliv několik různých faktorů, jako je například kontakt s kosmetickými nebo chemickými přípravky, konzumace určitých typů jídla nebo užívání nějakých léků. Protože se jedná o přirozenou reakci tohoto kovu, není důvodem k reklamování šperku.

Rozhodující je složení potu

Na černání nošených šperků ze stříbra podíl i lidský pot, kdy při kontaktu s ním začne černat. Rozhodující je ovšem konkrétní složení potu. V tomto ohledu záleží na složení stravy a z nich vznikajících produktech metabolismu. U lidí s agresivnějším potem tak může k černání stříbra docházet více.

Záleží i na tom, co jíte

Vliv na černání stříbra má i to, co jíte. Na pozoru byste se měli mít především v případě nadměrné konzumace hroznového vína, brokolice, růžičkové kapusty nebo zelí. Zároveň černání mohou způsobovat potraviny bohaté na síru, jako například česnek, cibule, luštěniny, sýr čedar nebo i pivo a víno. Problémem mohou být i živočišné bílkoviny – vejce, maso nebo ryby.

Na vině mohou být i hormonální změny

Mnoho žen se potýká se zčernáním jejich oblíbených šperků. K černání stříbrných šperků totiž může docházet i vlivem hormonálních změn. Často se s tímto problémem potýkají těhotné ženy, vliv může mít i menstruace nebo menopauza.

luxusni stribrne sperky

Jak alespoň částečně předejít černání šperků

I když je oxidace stříbra přirozený proces, díky následujícím tipům mu můžete alespoň částečně předejít nebo jej trochu oddálit:

  1. Sundejte si všechny šperky před plaváním v bazénu. Chlór totiž jejich černání výrazně urychluje.
  2. Při úklidu používejte gumové rukavice nebo ideálně šperky také odložte.
  3. Pokud vaše šperky zdobí perly, raději je odložte při vaření. Nemají totiž rády ocet, zelí a červenou řepu.
  4. Stříbrné náušnice a další šperky si nasaďte až po lakování účesu, líčení a aplikování parfému.
  5. Pokud se chystáte do posilovny nebo budete běhat či jezdit na kole v přírodě, rozhodně byste si měli šperky před pohybovou aktivitou sundat. Kromě toho, že při kontaktu s potem by mohly začít černat, mohlo by zároveň i dojít k jejich mechanickému poškození.

Řešením mohou být rhodiované stříbrné šperky

Jelikož je rhodium stálý, tvrdý kov se stříbrným leskem, dokáže ochránit šperk před poškrábáním. Zároveň také nečerná při kontaktu s chemickými prvky v ovzduší. Pokud tedy chcete, aby vaše stříbro dlouho zářilo jako nové a nečernalo, volte raději vždy rhodiované stříbrné šperky. Díky tomuto opatření budou více odolné vůči vnějším vlivům, jako je pot nebo světlo. Zachovají si tak svůj krásný lesk po mnohem delší dobu. Vlivem mechanického působení se však tato krycí vrstva postupně zmenšuje, a tak je potřeba jednou za čas provést opětovné rhodiování. 

Tyto stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Další informace

NastaveníNesouhlasímSouhlasím